Agaтa has logged 29 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Megan Leavey

Megan Leavey

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Gothika

Gothika

2003
×
★★½
Edit this entry  
29
Landline

Landline

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★½
Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry