Sort by

mary has logged 347 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Camille

Camille

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lenny

Lenny

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Is News

Love Is News

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry