RSS feed for Alpay

Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • The Man from Earth

  The Man from Earth

  ★★★★

  “Karmaşa: Biriyle tanışırım. Adını öğrenir, iki kelime ederim ve giderler. Bazıları dalgalar gibi gelir, yükselir ve alçalır; rüzgarda dalgalanan bir buğday tanesi gibi.”
  John Oldman için bir günün, yılın ya da yüzyılın anlamıdır bu karmaşa.

  Üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman nedensizce istifa edip gitmeye hazırlanırken, veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan bir açıklama yapmasını isterler. Önceleri suskun kalan John’ ın anlattıklarına göre kendisi aslında 14.000 yaşındadır. Bir mağarada başlayan yaşamı bugüne kadar süregelmiş ve bu sürede…

 • Gattaca

  Gattaca

  ★★★★★

  "İnsan ruhunun geni yoktur. "

  Altı tam olarak çizilmese de çok uzak olmayan bir gelecekte geçen, Uzay, Üstün insan, Gen mühendisliği gibi temalardan yola çıkan, doğal olmayan yollardan fisiksel olarak güçlü, üstün insanların yaratılabilmesi adına Gen mühendisliğinin ulaştığı inanılmaz boyutlar sayesinde ayrıcalıklı bedenlere ve yaşamlara sahip olabilmek için hemen her yola başvurabilecek insanların hikâyesi şeklinde özetlenebilir, Gattaca’ da anlatılanlar.

  Gen mühendislerinin formülize dokunuşları sayesinde yaratılan bu yeni neslin karşısında doğal yollarla dünyaya gelip ikinci sınıf insan muamelesi görenler o kadar…

Popular reviews

More
 • Red Beard

  Red Beard

  ★★★★★

  “ Hiç bir şey bir adamın son anları kadar görkemli değildir... ”

  Yeni mezun doktor Yasumoto, tüm ziyaretçileri fakir olan yerel bir halk kliniğine zorunlu olarak tayin edilir.
  Baş hekimin disiplinli eğitmenliğinde klinikte geçireceği süre boyunca hasta insanlarla olan ilişkileri ve yaşadığı mesleki deneyimlerin de etkisiyle, Yasumoto’ nun zaman içinde hayata karşı bakış açısı tamamen değişecektir...

  Yasumoto...
  Hakkıyla doktorum diyebilmek adına kendini henüz gerçekten kanıtlamadan gözünü yükseklere diken deneyimsiz, üstelik bencil bir doktor adayı.
  İleride Shogun’ un doktoru olup daha…

 • The Return

  The Return

  ★★★★★

  “Babasız çocuklar hiç büyümez.
  Büyümüş taklidi yapan küçük çocuklar olarak kalırlar...”

  “Bitirdiğimde yüz kişi izlese bana yeter” diyen Andrey Zvyagintsev'in ilk filmi.

  O güne dek onlar için hiç var olmayan, yıllar sonra bir gün eve dönen babalarıyla hayatlarının tatiline ve kâbusuna çıkan iki çocuğun üç günlük hikâyesi.
  Yolculuk ve erken gelen hesaplaşmalar. Yüzleşilen kimi gerçekler, umutlar ve hayalkırıklıkları, yanıltan yeni deneyimler.
  En önemlisi de bu yolculuğun ruhlarında açtığı derin tahribat iki çocuğu da üç günde büyütüyor.

  Başrol oyucularının ruh hâllerini…