RSS feed for ALPAY

Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Red Beard

  Red Beard

  ★★★★★

  “ Hiç bir şey bir adamın son anları kadar görkemli değildir... ”

  Yeni mezun doktor Yasumoto, tüm ziyaretçileri fakir olan yerel bir halk kliniğine zorunlu olarak tayin edilir.
  Baş hekimin disiplinli eğitmenliğinde klinikte geçireceği süre boyunca hasta insanlarla olan ilişkileri ve yaşadığı mesleki deneyimlerin de etkisiyle, Yasumoto’ nun zaman içinde hayata karşı bakış açısı tamamen değişecektir...

  Yasumoto...
  Hakkıyla doktorum diyebilmek adına kendini henüz gerçekten kanıtlamadan gözünü yükseklere diken deneyimsiz, üstelik de bencil bir doktor adayı.
  İleride Shogun’ un doktoru olup…

 • The Return

  The Return

  ★★★★★

  “Babasız çocuklar hiç büyümez.
  Büyümüş taklidi yapan küçük çocuklar olarak kalırlar...”

  “Bitirdiğimde yüz kişi izlese bana yeter” diyen Andrey Zvyagintsev'in ilk filmi.

  O güne dek onlar için hiç var olmayan, yıllar sonra bir gün eve dönen babalarıyla hayatlarının tatiline ve kâbusuna çıkan iki çocuğun üç günlük hikâyesi.
  Yolculuk ve erken gelen hesaplaşmalar. Yüzleşilen kimi gerçekler, umutlar ve hayalkırıklıkları, yanıltan yeni deneyimler.
  En önemlisi de bu yolculuğun ruhlarında açtığı derin tahribat iki çocuğu da üç günde büyütüyor.

  Başrol oyucularının ruh hâllerini…

Popular reviews

More
 • American History X

  American History X

  ★★★★★

  " Yaptıkların sana daha iyi bir yaşam sundu mu ?... "

  Özetle, nefretin filmi…
  Faşist nefretin boyutlarının insandan başlayarak bir aileye nasıl inanılmaz bir son biçtiğinin, ırkçı öfkenin tüm yerleşik değerleri altüst ederken kaybettirdiği herşeye karşılık neyi kazandırdığının, ödül olarak hangi bedelleri ödettiğinin hikâyesi.

  Taparcasına sevdiği babası henüz hayattayken ilk önyargı ve nefret tohumlarını ondan alan, sonrasında babasızlık ve içinde bulunduğu faşizmi zenginleştirmeye meyilli adaletsiz sosyal çevre şartlarıyla nefretini çoğaltan, buna sarılarak hayata ancak bir sahte lider sıfatıyla tutunabilen, aslında…

 • Cyclo

  Cyclo

  ★★★★★

  “En can alıcı sahneleri Saigon sokaklarında geçen, izleyenden çok şey alıp götüren ve bu açıdan tıpkı hikayesindeki kötüler gibi bir film. Aynı zamanda yalın ve dokunaklı. ” diye kalmış aklımda, üniversite dönemimde Vcd ‘de keşfettiğim Cyclo. Ve dönem sanırım seyir hayatıma giren belki de ilk uzak doğu filmiydi.

  Çalınan çekçek detayıyla akla Ladri Di Biciclette’ i de getiren Cyclo' nun çocuk kahramanının basit hayatı adi bir hırsızlıkla altüst olurken, yönetmen Tran Anh Hung kamerasıyla masumiyetin amansız bozuluşuna kayıtsızca bakıyor…