RSS feed for Alper
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Bao

Bao

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mauritania Railway: Backbone of the Sahara

The Mauritania Railway: Backbone of the Sahara

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Ninja

American Ninja

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nothing Ventured

Nothing Ventured

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
16
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Egg

Egg

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elegy of a Voyage

Elegy of a Voyage

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Inextinguishable Fire

The Inextinguishable Fire

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★
Read the review Edit this entry