RSS feed for Alper

Alper has logged 13 entries for documentary films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elegy of a Voyage

Elegy of a Voyage

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Inextinguishable Fire

The Inextinguishable Fire

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Addicted to Sheep

Addicted to Sheep

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dogtown and Z-Boys

Dogtown and Z-Boys

2001
×
★★★★½
Edit this entry