Sort by

Alek has logged 55 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild Portugal

Wild Portugal

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Close

Close

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kong: King of Atlantis

Kong: King of Atlantis

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Plane

Plane

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kuleshov Effect

Kuleshov Effect

1919
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
Read the review Edit this entry  
04
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Read the review Edit this entry  
04
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
Read the review Edit this entry  
04
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Read the review Edit this entry  
04
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Read the review Edit this entry  
03
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry