Sort by

Alan has logged 520 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night Gallery

Night Gallery

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Corn Chips

Corn Chips

1951
×
★★★
Edit this entry  
29
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★
Edit this entry  
29
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★½
Edit this entry  
29
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Edit this entry  
26
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sunlight

Sunlight

1957
×
★★
Edit this entry  
20
Les cinq cent balles

Les cinq cent balles

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
Three Pick-Up Men for Herrick

Three Pick-Up Men for Herrick

1957
×
★★
Edit this entry  
19
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
Going Berserk

Going Berserk

1983
×
★★½
Edit this entry  
18
The Groove Tube

The Groove Tube

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Don't Play Us Cheap

Don't Play Us Cheap

1973
×
★★
Edit this entry  
17
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★½
Edit this entry  
16
Leptirica

Leptirica

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
The Story of a Three-Day Pass

The Story of a Three-Day Pass

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Beyond Tomorrow

Beyond Tomorrow

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
★★½
Edit this entry