josh has logged 670 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Zoo

Zoo

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Martin's Close

Martin's Close

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Careful Massacre of the Bourgeoisie

The Careful Massacre of the Bourgeoisie

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
RuPaul's Drag Race Holi-slay Spectacular

RuPaul's Drag Race Holi-slay Spectacular

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Mistletoe Bough

The Mistletoe Bough

1904
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
James Gandolfini: Tribute to a Friend

James Gandolfini: Tribute to a Friend

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Christmas Comes But Once a Year

Christmas Comes But Once a Year

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Scam

Scam

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't

Don't

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Werewolf Women of the S.S.

Werewolf Women of the S.S.

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Party in Rio

Party in Rio

1983
×
Read the review Edit this entry  
26
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mylène Farmer: California

Mylène Farmer: California

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry