josh has logged 86 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't

Don't

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Werewolf Women of the S.S.

Werewolf Women of the S.S.

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Party in Rio

Party in Rio

1983
×
Read the review Edit this entry  
26
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mylène Farmer: California

Mylène Farmer: California

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doorways To Danger

Doorways To Danger

1990
×
Edit this entry  
24
Nicky's Film

Nicky's Film

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Session 9

Session 9

2001
×
Read the review Edit this entry  
23
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death Race

Death Race

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Salome's Last Dance

Salome's Last Dance

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Box

The Box

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carver

Carver

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Poison

Poison

1991
×
★★½
Edit this entry  
15
True Lies

True Lies

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Safe

Safe

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Skinner

Skinner

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seduction: Three Tales from the 'Inner Sanctum'

Seduction: Three Tales from the 'Inner Sanctum'

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
13
Creating Rem Lezar

Creating Rem Lezar

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Edit this entry  
12
UPC Codes and 666

UPC Codes and 666

1994
×
Read the review Edit this entry  
12
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry