RSS feed for Alessia
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
5 Is the Perfect Number

5 Is the Perfect Number

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dolls

Dolls

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
Edit this entry  
12
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Visitors

Visitors

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Tag

Tag

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Edit this entry