Sort by

Alucard has logged 75 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Firestarter

Firestarter

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Score

Score

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Skins

Skins

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Little Pony: Equestria Girls

My Little Pony: Equestria Girls

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
Read the review Edit this entry  
13
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Down Under the Big Top

Down Under the Big Top

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cimarron

Cimarron

1931
×
Read the review Edit this entry  
01
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Wings

Wings

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Dark Side of The Moon

The Dark Side of The Moon

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Windfall

Windfall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Leprechaun in the Hood

Leprechaun in the Hood

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★★
Edit this entry