andres has logged 163 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Daddy

Daddy

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Archenemy

Archenemy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
How She Left Me

How She Left Me

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Balangiga: Howling Wilderness

Balangiga: Howling Wilderness

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Apocalypse Child

Apocalypse Child

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
Edit this entry  
16
Bwakaw

Bwakaw

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pietà

Pietà

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Panti Sisters

The Panti Sisters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Call

The Call

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Portrait of the Artist as Filipino

A Portrait of the Artist as Filipino

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Iska

Iska

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night School

Night School

2018
×
★½
Edit this entry  
16
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Alter Me

Alter Me

2020
×
Edit this entry  
14
Waiting for Sunset

Waiting for Sunset

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Bontok, Rapeless

Bontok, Rapeless

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★
Edit this entry