• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Obscura

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The New Mutants

    ★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Woodstock

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Instant Family

    ★★½

  • The Grinch

    ★★½

  • Venom

    ★★

  • mid90s

    ★★★½

  • I Want to Eat Your Pancreas

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Cam

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Mirai

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Climax

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★½