RSS feed for Alyssia Alger
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★½
Edit this entry  
30
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Buried

Buried

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Woodstock: Three Days That Defined a Generation

Woodstock: Three Days That Defined a Generation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Letter to Momo

A Letter to Momo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry