RSS feed for Alyssia Alger

Alyssia Alger has logged 219 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Love

Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★½
Edit this entry  
30
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Buried

Buried

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Woodstock

Woodstock

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry