RSS feed for Alyssia Alger

Alyssia Alger has written 149 reviews for films during 2019.

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★½

    So happy I finally watched Barry Lyndon. The use of natural lighting through the entirety of the movie was perfect. The story was so chaotic I loved every minute of it

  • Cries and Whispers

    Cries and Whispers

    ★★★★

    Absolutely gorgeous!

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★½

    kicked off december with quite possibly the best christmas movie of all time (and on the big screen!!!). This one gets better and better each time I watch it. When I was 16 I watched it for the first time and I absolutely HATED it. I thought it was completely pointless and a waste of time, I got nothing out of it. Second time around I understood the entirety of the plot and I respected it much more. Every viewing after that I've thought of it to be a masterpiece. Eyes Wide Shut is absolutely amazing, I will love it forever

  • American Honey

    American Honey

    ★★★★

    Went in blind with this one and I've got to say, what a treat. I didn't know this was the director of Fish Tank (I've only seen a few parts from that movie) and it made complete sense once I found out. Andrea Arnold absolutely killed this one. Right off the bat I was completely drawn in. Performances feel completely genuine, but I'm sure that has to do with the fact that almost everyone was being their complete selves and hardly had to act. I loved it so much, even if it was a little excruciating at times

  • Gladiator

    Gladiator

    ★★★★½

    I had been dreading the day I had to watch this, mostly because I'm not usually drawn to films like this. I really didn't want to and I just convinced myself that I would hate it. I'm happy that I stepped out of my comfort zone and finally watched Gladiator. Well worth it.

    side note: i lost my phone in the deep depths of my couch while watching this and while feeling in between the cushion for it my husband and I ended up finding $160 dollars from the previous owners of the couch ?????? i am still so confused

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    Denis Villeneuve could possibly be the greatest contemporary director imo. He is truly a master at what he does, and he has Blade Runner 2049 to show for it.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    I was not all that excited to see Knives Out for whatever reason, but my opinion changed nearly 5 minutes in. I was not expecting this to be as great as it was, so happy my husband convinced me to go.

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★

    I expected this to hit me a little harder considering kore-eda has a knack for that, but it didn't happen nearly as much as his other movies have in the past. Still great nonetheless

  • Inland Empire

    Inland Empire

    ★★★★

    wowowow I loved Inland Empire. I was not excited watch it because ya know, 3 hours long, but holy moly it was worth it in my opinion.

    Also was not expecting Terry Crews

  • Coffee and Cigarettes

    Coffee and Cigarettes

    ★★★½

    I love these casual type movies that you can throw on in the background, they feel so comforting. Jarmusch is a definite favorite for awhile to come

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    I really really enjoyed this all the way through, and it was a bummer to find out my husband was displeased with it once we exited the theater. The only problem I had with this movie was the satire thrown into REALLY unfunny, serious, upsetting moments towards the end. Other than that, I thought it was great.

  • The Omen

    The Omen

    ★★★★

    I was not expecting this to be one of my favorite classic horror movies, but here we are