RSS feed for Alyssia Alger
  • mother!

    mother!

    ★★★★

    My second time watching, first time being in theaters. I remember wanting to walk out of the theater for a few minutes towards the end because it was almost too much to handle. This damn movie really does it for me. It is completely chaotic and i feel like I'm suffocating through the entire movie. I have yet to watch a movie that makes me feel as paranoid and anxious as this. Love u aronofsky xoxo ur doing amazing sweetie keep it up

  • Mothlight

    Mothlight

    ★★★½

    So strangely captivating

  • Ghost World

    Ghost World

    ★★★

    Felt a bit pretentious at times and I couldn't tell how self aware it was. I didn't think the execution was great, but I still thought it was a fun lil flicko. Also, what a strange cast

  • Burning

    Burning

    ★★★★

    Very slow paced, but I found it to be more intriguing. Concept of the film isn't entirely "new", but it was very well done and I enjoyed it a lot.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    Uhhhhh best film of the year so far.... i don't even know what to say....

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★★★½

    For some reason as a child I was never really drawn to this Disney movie, despite it being one of the most iconic. I finally watched it after 20 years and really wasn't all that impressed. Still pretty good, but with how highly praised this film is, I was expecting a lot more. I could name about 10 other Disney movies that are better than Beauty and the Beast

  • Cat People

    Cat People

    ★★½

    Really disappointing :/ there was no plot whatsoever and there was nothing about the movie that was interesting

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★★

    It really is as bad as the ppl say. Birds of Prey looks just as awful :/ bad times for DC

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★

    I loved this so much🥺 first time around I remember not being interested at ALL but holy moly, I'm glad I came around. Miyazaki is so special.

    I just caught up on about 15 movies so uhhhh... feel free to check out my reviews lol

  • The Witch

    The Witch

    ★★★½

    I was a little underwhelmed but I still enjoyed for the most part. I was expecting this to be really scary for some reason and unfortunately, it is not. That last scene was great, I must say.

  • Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

    Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

    ★★★★

    Loved this. This was my introduction to Jonas Mekas and I found this super inspiring lol. I'm a huge fan of home video-like compilations of people's lives. SO WHAT IF I'M A CORNBALL. They make me feel all warm and fuzzy inside, leave me alone

    Anyway, can't wait to check out some of his other work

  • Ichi the Killer

    Ichi the Killer

    ★★★½

    Ugh..... I'm so torn on this one. Really fucking disturbing (way worse than Salo and Antichrist, in my opinion), but it also had so many good scenes??? I really don't know how to feel about it. CGI was so awful though, I had to laugh. I do not reccomend, I feel like everyone is probably better off without it lolz