amanda has logged 33 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Vessel

The Vessel

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★
Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★
Edit this entry  
22
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
★★★½
Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★
Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
The House on Telegraph Hill

The House on Telegraph Hill

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
Logan

Logan

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Edit this entry  
02
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Killers

The Killers

1956
×
★★½
Edit this entry  
02
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★
Edit this entry  
01
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★
Edit this entry  
01
Being There

Being There

1979
×
★★½
Edit this entry  
01
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★
Edit this entry  
01
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry