Sort by

amanda has logged 306 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★
Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Jacuzzi

Jacuzzi

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★
Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★½
Edit this entry  
28
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
22
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry