Jacob has logged 73 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★½
Edit this entry  
30
Weekend

Weekend

2011
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brown Is the New Green: George Lopez and the American Dream

Brown Is the New Green: George Lopez and the American Dream

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Had to Be You

It Had to Be You

2016
×
Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
James White

James White

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
52 Tuesdays

52 Tuesdays

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ai Weiwei: Never Sorry

Ai Weiwei: Never Sorry

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twinsters

Twinsters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Little White Lie

Little White Lie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
XXY

XXY

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bare

Bare

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yelling To The Sky

Yelling To The Sky

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry