Jacob has logged 55 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Stonewall

Before Stonewall

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mute

Mute

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moon

Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
13
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Megan Leavey

Megan Leavey

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Single Man

A Single Man

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Amadeus

Amadeus

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Wakefield

Wakefield

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★½
Edit this entry