Sort by

Jacob has logged 61 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Vault

The Vault

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Overnight

Overnight

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Risky Business

Risky Business

1983
×
½
Edit this entry  
21
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lemon

Lemon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whose Streets?

Whose Streets?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sea Inside

The Sea Inside

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Step

Step

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Menashe

Menashe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry