Sort by

Jacob has logged 56 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tramps

Tramps

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
Edit this entry  
23
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Strong Island

Strong Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★½
Edit this entry  
19
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tribes of Palos Verdes

The Tribes of Palos Verdes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Jane

Jane

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gook

Gook

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Room

The Room

1972
×
Edit this entry  
14
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Painting

The Painting

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry