Sort by

Jacob has logged 39 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Insult

The Insult

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
Edit this entry  
27
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
12 Strong

12 Strong

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freak Show

Freak Show

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Revival

The Revival

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
16
Yo! My Saint

Yo! My Saint

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Diva

Diva

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dogville

Dogville

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Post

The Post

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
We Don't Belong Here

We Don't Belong Here

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blame

Blame

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night After Night

Night After Night

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Light of the Moon

The Light of the Moon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry