Sort by

Jacob has logged 368 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★
Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spa Night

Spa Night

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Tremors

Tremors

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf Hour

The Wolf Hour

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ask Dr. Ruth

Ask Dr. Ruth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★
Edit this entry  
18
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry