Sort by

Jacob has logged 317 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Behind The Try: A Try Guys Documentary

Behind The Try: A Try Guys Documentary

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★
Edit this entry  
28
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
New Order

New Order

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Beginning

Beginning

2020
×
Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Nasrin

Nasrin

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unapologetic

Unapologetic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venus Boyz

Venus Boyz

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★½
Edit this entry