RSS feed for amanda
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
Edit this entry  
08
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Edit this entry  
08
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
07
Love.net

Love.net

2011
×
Edit this entry  
07
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★
Edit this entry  
06
Songs

Songs

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
05
Welcome Nowhere

Welcome Nowhere

2013
×
Edit this entry  
05
Hamfat Asar

Hamfat Asar

1965
×
Edit this entry  
05
Ceiling

Ceiling

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
04
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
01
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Guerra Civil

Guerra Civil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Love Streams

Love Streams

1984
×
Edit this entry  
31
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1974
×
Edit this entry  
30
Lonesome

Lonesome

1928
×
Edit this entry  
30
Boccaccio '70

Boccaccio '70

1962
×
★★
Edit this entry  
29
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The End of the World

The End of the World

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
26
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
Edit this entry  
26
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Terrace

The Terrace

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Dress

The Dress

1996
×
Edit this entry  
23
The Decalogue

The Decalogue

1989
×
Edit this entry  
23
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Edit this entry  
23
Beer

Beer

2016
×
Edit this entry  
23
Borislav

Borislav

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
A Portrait

A Portrait

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
22
Tangerines

Tangerines

2013
×
Edit this entry  
21
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
21
Husbands

Husbands

1970
×
Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
Edit this entry  
20
Aparajito

Aparajito

1956
×
Edit this entry  
17
Destino

Destino

2003
×
Edit this entry  
15
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
Edit this entry