RSS feed for amanda

amanda has logged 20 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
India: Matri Bhumi

India: Matri Bhumi

1959
×
Edit this entry  
17
Orpheus

Orpheus

1950
×
Edit this entry  
27
Guernica

Guernica

1950
×
Edit this entry  
07
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mechanics of Love

The Mechanics of Love

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Edit this entry  
13
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
Les Cousins

Les Cousins

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
26
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
14
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
30
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Morning

Good Morning

1959
×
Edit this entry  
28
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★
Edit this entry  
07
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★
Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★
Edit this entry  
06
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
Merry-Go-Round

Merry-Go-Round

1956
×
★★★½
Edit this entry