RSS feed for amanda

amanda has logged 32 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Celine and Julie Go Boating

Celine and Julie Go Boating

1974
×
Edit this entry  
12
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Edit this entry  
12
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
Edit this entry  
25
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
Phantom

Phantom

1975
×
Edit this entry  
28
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Offering

Offering

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
15
Rockers

Rockers

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aurélia Steiner (Melbourne)

Aurélia Steiner (Melbourne)

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
10
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
Edit this entry  
06
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
Read prior review Edit this entry  
06
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
Read prior review Edit this entry  
03
Violette

Violette

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Nashville

Nashville

1975
×
Edit this entry  
12
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★½
Edit this entry  
10
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cría Cuervos

Cría Cuervos

1976
×
★★★
Edit this entry  
02
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1979
×
★★★
Read prior review Edit this entry