RSS feed for amanda

amanda has logged 41 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Green Vinyl

Green Vinyl

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Playing

Playing

2007
×
Edit this entry  
22
The Gleaners & I

The Gleaners & I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
19
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
Edit this entry  
19
Va Savoir (Who Knows?)

Va Savoir (Who Knows?)

2001
×
Edit this entry  
14
Ariadne

Ariadne

2005
×
Edit this entry  
14
A Touch

A Touch

2008
×
Edit this entry  
07
Shara

Shara

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Machan

Machan

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
My Voice

My Voice

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
The Milk of Sorrow

The Milk of Sorrow

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Marguerite, telle qu'en elle-même

Marguerite, telle qu'en elle-même

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
Edit this entry  
09
Taxidermia

Taxidermia

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Children Lose Nothing

Children Lose Nothing

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Visions of Europe

Visions of Europe

2004
×
Edit this entry  
11
Bread and Milk

Bread and Milk

2001
×
★★
Edit this entry  
07
Our Beloved Month of August

Our Beloved Month of August

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★½
Edit this entry  
06
To Die Like a Man

To Die Like a Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tulpan

Tulpan

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
12:08 East of Bucharest

12:08 East of Bucharest

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Troubled Water

Troubled Water

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Dog Days

Dog Days

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cave of the Yellow Dog

The Cave of the Yellow Dog

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
101 Reykjavik

101 Reykjavik

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★★
Edit this entry