RSS feed for amanda

amanda has logged 180 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Galore

Galore

×
★★★★
Edit this entry  
10
Fabiana

Fabiana

2018
×
Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
09
Cinema Morocco

Cinema Morocco

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
Edit this entry  
20
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
17
Green Vinyl

Green Vinyl

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Look Closely at the Mountains

Look Closely at the Mountains

2018
×
Edit this entry  
27
Amazing Fantasy

Amazing Fantasy

2018
×
Edit this entry  
27
Atomic Garden

Atomic Garden

2018
×
Edit this entry  
27
A Film, Reclaimed

A Film, Reclaimed

2015
×
Edit this entry  
19
Celine and Julie Go Boating

Celine and Julie Go Boating

1974
×
Edit this entry  
19
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Seven Songs for Malcolm X

Seven Songs for Malcolm X

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
Edit this entry  
08
Playing

Playing

2007
×
Edit this entry  
07
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★
Edit this entry  
29
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Mary Is Happy, Mary Is Happy.

Mary Is Happy, Mary Is Happy.

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Antiporno

Antiporno

2016
×
Edit this entry  
24
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
22
The Gleaners & I

The Gleaners & I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
20
The Mutants

The Mutants

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
Edit this entry  
19
Va Savoir (Who Knows?)

Va Savoir (Who Knows?)

2001
×
Edit this entry  
19
Volcano

Volcano

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Edit this entry  
14
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mechanics of Love

The Mechanics of Love

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ariadne

Ariadne

2005
×
Edit this entry  
14
A Touch

A Touch

2008
×
Edit this entry  
13
Despair

Despair

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Edit this entry  
10
Suntan

Suntan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mustang

Mustang

2015
×
Edit this entry  
08
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Edit this entry