RSS feed for amanda

amanda has logged 51 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ecstasis

Ecstasis

1969
×
Edit this entry  
28
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Phantom

Phantom

1975
×
Edit this entry  
28
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Circular Scene

The Circular Scene

1982
×
Edit this entry  
27
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Offering

Offering

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
From Afar

From Afar

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Nothing Factory

The Nothing Factory

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Difret

Difret

2014
×
Edit this entry  
24
Three Days

Three Days

1991
×
Edit this entry  
24
Tanna

Tanna

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ballet mécanique

Ballet mécanique

1924
×
Edit this entry  
21
The Liar

The Liar

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Wild World of Lydia Lunch

The Wild World of Lydia Lunch

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Edit this entry  
20
Machan

Machan

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Bye Bye Blue Bird

Bye Bye Blue Bird

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cyclo

Cyclo

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Sequence of Parallel Bars

The Sequence of Parallel Bars

1992
×
Edit this entry  
16
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
16
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rockers

Rockers

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Voice

My Voice

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
The Milk of Sorrow

The Milk of Sorrow

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Death of the Young English Aviator

The Death of the Young English Aviator

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Marguerite, telle qu'en elle-même

Marguerite, telle qu'en elle-même

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Écrire

Écrire

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Aurélia Steiner (Melbourne)

Aurélia Steiner (Melbourne)

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Omar

Omar

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Portrait: Werner Herzog

Portrait: Werner Herzog

1986
×
Edit this entry  
10
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
Edit this entry  
09
Queen of the Mountains

Queen of the Mountains

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Spoor

Spoor

2017
×
Edit this entry  
07
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Edit this entry  
06
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
Read prior review Edit this entry  
06
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
Read prior review Edit this entry  
04
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★½
Edit this entry  
04
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Violette

Violette

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nowhere

Nowhere

1997
×
Edit this entry  
02
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry