RSS feed for amanda

amanda has logged 27 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
19
Va Savoir (Who Knows?)

Va Savoir (Who Knows?)

2001
×
Edit this entry  
15
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spoor

Spoor

2017
×
Edit this entry  
03
Violette

Violette

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Edit this entry  
16
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★
Edit this entry  
15
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
Edit this entry  
11
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Last Theft

The Last Theft

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★
Edit this entry  
03
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★½
Edit this entry  
27
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★½
Edit this entry