RSS feed for amanda

amanda has logged 24 entries for music films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
12
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Edit this entry  
22
Bessie

Bessie

2015
×
Edit this entry  
10
Let's Make Love

Let's Make Love

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
Down to Earth

Down to Earth

1947
×
★★★
Edit this entry  
01
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
25
The Nothing Factory

The Nothing Factory

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
My Voice

My Voice

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nashville

Nashville

1975
×
Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
13
Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

2010
×
Edit this entry  
28
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Our Beloved Month of August

Our Beloved Month of August

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
To Die Like a Man

To Die Like a Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zombie and the Ghost Train

Zombie and the Ghost Train

1991
×
★★½
Edit this entry