RSS feed for amanda

amanda has logged 23 entries for thrillers.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
Edit this entry  
13
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Omar

Omar

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spoor

Spoor

2017
×
Edit this entry  
03
Violette

Violette

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★
Edit this entry  
02
La Ceremonie

La Ceremonie

1995
×
★★★
Edit this entry  
01
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★
Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Vanishing Waves

Vanishing Waves

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★½
Edit this entry  
31
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry