RSS feed for amanda
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Death of the Young English Aviator

The Death of the Young English Aviator

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Marguerite, telle qu'en elle-même

Marguerite, telle qu'en elle-même

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Écrire

Écrire

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Aurélia Steiner (Melbourne)

Aurélia Steiner (Melbourne)

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Omar

Omar

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Portrait Werner Herzog

Portrait Werner Herzog

1986
×
Edit this entry  
10
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
Edit this entry  
09
Queen of the Mountains

Queen of the Mountains

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Spoor

Spoor

2017
×
Edit this entry  
07
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Edit this entry  
06
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
Read prior review Edit this entry  
06
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
Read prior review Edit this entry  
04
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★½
Edit this entry  
04
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Violette

Violette

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nowhere

Nowhere

1997
×
Edit this entry  
02
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Sun in a Net

The Sun in a Net

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
26
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
Edit this entry  
23
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Edit this entry  
21
Elena

Elena

2012
×
Edit this entry  
19
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nashville

Nashville

1975
×
Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1944
×
Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Edit this entry  
16
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★
Edit this entry  
16
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★
Edit this entry