Amanda has logged 133 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry