Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maid

Maid

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry