amanda has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Work It

Work It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry