amanda has logged 457 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
27
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Summer of Sangaile

The Summer of Sangaile

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Edit this entry  
09
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Angèle

Angèle

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
22
All the Women in the World

All the Women in the World

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
22
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
8½

1963
×
Edit this entry  
13
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ran

Ran

1985
×
Edit this entry  
03
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Edit this entry