• Cruella

    Cruella

    ★★★★

    Svag koppling till originalet men det gör som inte så mycket enligt mig, det betyder mer att de tagit inspiration från originalet för att berätta någonting. Det var en underhållande film och skådespelarna gjorde ett otroligt bra jobb. De höll sig på ”rätt sida” av ”fånstrecket” hela tiden, alltså en bra mix av fånerier och ”allvar”. 

    Sedan är jag ju lite extra svag för dessa filmer som handlar om skurken i de klassiska Disneyfilmerna… även om det kanske kan vara lite ofräscht att glorifiera skurkarna.

  • CODA

    CODA

    ★★★★

    Fin och bra! Gulligt med tonårskärlek och även om jag inte har egna erfarenheter av att vara konstant tolk så kunde jag leva mig in i huvudkaraktärens liv pga bra skådespeleri 😊

    Såg med Jobjörn.

  • Vivo

    Vivo

    ★★★

    Såg hemma med Jobjörn.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    Värd film att se endast pga fint foto. 

    Såg hemma med Jobjörn.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

    Såg hemma med Jobjörn.

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★

    Ganska underhållande. Draken var gullig. 

    Såg hemma med Jobjörn.

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★

    ALLDELES för lång film, den hade utan några problem kunnat kortas ner till rimlig längd. Det kändes inte som att det hände nått, handlingen stod och stampade. 

    Jag hade svårt för många delar av filmen där det var könsseparerade scener, det kvinnliga kändes ofräscht och det spelades mkt på stereotyper. Mkt naken kvinnokropp i ”sexiga” danssteg.

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★

    Bra och intressant film. Men det var för många scener där det bara filmades ”random ” ut på en folkmassa där det hände massa saker (det gör mig yr och trött). 

    Såg med Jobjörn och Per i pers kollegas hus utanför Knivsta.

  • Luca

    Luca

    ★★★

    Bra och underhållande film, men alldeles förutsägbar. Men fin. Blir otroligt sugen på att träna inför ett lopp (säkert bara för att jag inte kan och måste vänta själv…).  

    Såg hemma med Jobjörn och Per.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★

    Actionspäckad rulle. Underhållande osv, man får vad man tänker sig av marvelfilmer.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★

    Såg hemma med Per och Jobjörn. 

    Lagom bra och rolig film, bekväm på nått sätt... man vet vad man får, varken mer eller mindre.

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★

    Alltså... jag har typ inget positivt att säga om den här filmen, förutom att den var så otroligt fånig att den blev lite underhållande. 

    Såg hemma med Jobjörn.