• Knock Knock

    ½

  • The Boy Next Door

    ★★½

  • Ex Machina

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Fury

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Maze Runner

    ★★★½

  • Cake

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Wild

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★

  • Tangerines

    ★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★★

  • The To Do List

    ★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Body

    ★★★★

  • What the Day Owes the Night

    ★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • The Master

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★★½

  • The Intouchables

    ★★★★

  • Silenced

    ★★★★

  • Burning Man

  • Shame

    ★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★★

  • Detachment

    ★★★★★

  • Rango

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • My Name Is Khan

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Mr. Nobody

    ★★★★½

  • 9

    ★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • The Hangover

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Agora

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★

  • He's Just Not That Into You

  • I Love You Phillip Morris

    ★½

  • Revolutionary Road

    ★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★½

  • Burn After Reading

    ★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Mamma Mia!

    ★★

  • WALL·E

    ★★★

  • Atonement

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Zodiac

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★½

  • The Prestige

    ★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★

  • Match Point

    ★★★★½

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    ★★★

  • Closer

    ★★★★

  • The Notebook

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • The Butterfly Effect

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Good Bye Lenin!

    ★★★★

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ½