• Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★½

  • I Am Sam

    ★★★★½

  • Ali

    ★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Memento

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★½

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★½

  • American Beauty

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★½

  • The Matrix

    ★★★★

  • Meet Joe Black

    ★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • Jerry Maguire

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • True Romance

    ★★★

  • Scent of a Woman

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Pretty Woman

    ★★★½

  • Driving Miss Daisy

    ★★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★

  • Heathers

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Sixteen Candles

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • Lion of the Desert

  • Apocalypse Now

    ★★★½

  • The Deer Hunter

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • The Message

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

  • مدرسة المشاغبين

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Three Faces of Eve

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½