Sort by

Amani has logged 359 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Isle

The Isle

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Battle of Chile: Part I

The Battle of Chile: Part I

1975
×
Read the review Edit this entry  
17
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Pretty Persuasion

Pretty Persuasion

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Images

Images

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daddy Day Care

Daddy Day Care

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinemania

Cinemania

2002
×
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Edit this entry  
11
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pressure Point

Pressure Point

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Read the review Edit this entry  
28
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Edit this entry  
25
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Dancer's World

A Dancer's World

1957
×
Read the review Edit this entry  
19
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Edit this entry  
13
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry