Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Canvas

Canvas

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Table 19

Table 19

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hugo

Hugo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf Pets: A Fox Cubs Christmas Tale

Elf Pets: A Fox Cubs Christmas Tale

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mask

Mask

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
High School Musical: The Musical: The Holiday Special

High School Musical: The Musical: The Holiday Special

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry