Alex has logged 192 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Flower

Flower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Why Him?

Why Him?

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maniac

Maniac

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★
Read the review Edit this entry