Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Wayward Fronds

Wayward Fronds

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
OM III

OM III

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wayward Fronds

Wayward Fronds

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Naughts

Naughts

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Watchmen

The Watchmen

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Remote

Remote

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Winter Beyond Winter

Winter Beyond Winter

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
A Mystery Inside of a Fact

A Mystery Inside of a Fact

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Leaf Is the Sea Is a Theater

A Leaf Is the Sea Is a Theater

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Dragon Is the Frame

The Dragon Is the Frame

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Plant

The Plant

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
The Air of the Earth in Your Lungs

The Air of the Earth in Your Lungs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Golden Hour

The Golden Hour

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Century Plant in Bloom

A Century Plant in Bloom

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ms Hillsonga

Ms Hillsonga

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
It’s Only a Movie

It’s Only a Movie

×
★★½
Edit this entry  
24
Jerry

Jerry

1963
×
★★★
Edit this entry  
22
Clocktime Trailer

Clocktime Trailer

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Stavros Halkias: Live at the Lodge Room

Stavros Halkias: Live at the Lodge Room

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Tiger Leaps and Kills, But It Will Die... It Will Die...

The Tiger Leaps and Kills, But It Will Die... It Will Die...

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fishing Is Not Done On Tuesdays

Fishing Is Not Done On Tuesdays

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Az iz

Az iz

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gradiva: Esquisse I

Gradiva: Esquisse I

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Century of Energy

A Century of Energy

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Clocktime Trailer

Clocktime Trailer

1972
×
Edit this entry  
19
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Translucent Appearances

Translucent Appearances

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
OM I

OM I

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
Opus 148, Nocturne

Opus 148, Nocturne

1958
×
★★★
Edit this entry  
17
Sensitométrie II

Sensitométrie II

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
Old Redwood Series

Old Redwood Series

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The knot of meridian

The knot of meridian

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Prostian Neurosis

Prostian Neurosis

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
All Saints Day II

All Saints Day II

2001
×
★★
Edit this entry  
16
Fluffy Fluffy Calm Calm

Fluffy Fluffy Calm Calm

1998
×
★★½
Edit this entry  
16
Kodachrome Revisited

Kodachrome Revisited

1987
×
★★½
Edit this entry  
16
Undercurrents

Undercurrents

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dot Matrix

Dot Matrix

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★½
Edit this entry  
16
Tom and Jerry: The Movie

Tom and Jerry: The Movie

1992
×
★½
Edit this entry  
15
Voices from Beyond

Voices from Beyond

1991
×
★★★
Edit this entry  
15
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
Palestinian Women

Palestinian Women

1974
×
Edit this entry  
15
Broken Nights

Broken Nights

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Partially Obscured

Partially Obscured

×
★★★½
Edit this entry  
15
Double Exposure

Double Exposure

1969
×
★★★
Edit this entry