Sort by

connor has logged 106 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Light Year

Light Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bouquets 11-20

Bouquets 11-20

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Still in Cosmos

Still in Cosmos

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Applause

Applause

1929
×
★★★½
Edit this entry  
28
VERTIGO RUSH

VERTIGO RUSH

2007
×
Read prior review Edit this entry  
28
Impulse

Impulse

1977
×
★★½
Edit this entry  
28
Configuration 20

Configuration 20

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
H₂O

H₂O

1929
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
★★½
Edit this entry  
27
Ghost Town

Ghost Town

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Awaiting Summer

Awaiting Summer

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
New York Near Sleep for Saskia

New York Near Sleep for Saskia

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blind Light

Blind Light

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
PK.COM.CN

PK.COM.CN

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Corridor

Corridor

1970
×
Read prior review Edit this entry  
22
Everything Turns...

Everything Turns...

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Edit this entry  
20
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Keep That Dream Burning

Keep That Dream Burning

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Hoarders Without Borders

Hoarders Without Borders

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Royaume

Royaume

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
What Places of Heaven, What Planets Directed, How Long the Effects? or, The General Accidents of the World

What Places of Heaven, What Planets Directed, How Long the Effects? or, The General Accidents of the World

2013
×
Edit this entry  
17
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Provenance

Provenance

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
VOID (4.INABILITY)

VOID (4.INABILITY)

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Reframe

Reframe

2009
×
★★
Edit this entry  
16
Shape of a Surface

Shape of a Surface

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Between Relating and Use

Between Relating and Use

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only Dream Things

Only Dream Things

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry