Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Story of Gwen from French Brittany

The Little Story of Gwen from French Brittany

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Catwoman: Hunted

Catwoman: Hunted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Edit this entry  
12
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
War and Peace, Part III: The Year 1812

War and Peace, Part III: The Year 1812

1967
×
Edit this entry  
25
War and Peace, Part II: Natasha Rostova

War and Peace, Part II: Natasha Rostova

1965
×
Edit this entry  
24
Queen Bees

Queen Bees

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

1965
×
Edit this entry  
23
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Games People Play

Games People Play

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Justice Society: World War II

Justice Society: World War II

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Raising Kratos

Raising Kratos

2019
×
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry