Jeremiah has logged 268 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Work

The Work

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Edit this entry  
25
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Life After Hoop Dreams

Life After Hoop Dreams

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
Graduation

Graduation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry